Struja iz prirode d.o.o. je izvođač radova i voditelj projekta za izradu potrebnih dokumenata i elaborata te ishođenje potrebnih ugovora i dozvola (MINGORP, HEP, HERA, HROTE) za izgradnju fotonaponske elektrane PERKOVIĆ TRADE -IMOTSKI. Fotonaponska elektrana je projektirana s Japanskim proizvođačem solarnih panela SHARP u mikroamorf tehnologiji koja postiže iznimne rezultate u proizvodnji zahvaljujući tehnologiji mikroamorfa koji ima odliku niskog temperaturnog koeficijenta te minimalnih gubitaka uslijed zagrijavanja. Svaka elektronika pa tako i fotonaponski panel proizvodi gubitke uslijed zagrijavanja što se definira koeficijentom STC Standard test conditions pri temperaturi od 25 stupnjeva. Kako su paneli izloženi visokim temperaturama prilikom ljetnih mjeseci i preko 80 stupnjeva, pri najvišim temperaturama proizvode i najviše gubitaka što je definirano koeficijentom STC. Tehnologija mikroamorfa ima gubitak od svega 12,5 % što se očituje u povećanoj efikasnosti pretvorbe električne energije iz fotonaponskih ćelija i u konačnosti većom proizvodnjom. Također je ova tehnologija zahvalnija u pogledu sjena i neidealnog usmjerenja i nagiba fotonaponskih panela. Elektrana je projektirana s tri trofazna pretvarača FRONIUS-Austrija snage 10 kW kojma postižemo izlaznu snagu i preko 10,5 kW po pretvaraču bez obzira na to što paneli nemaju idealan nagib i kut usmjerenja jer su prilikom projektiranja uzeti u obzir meteorološki uvjeti na lokaciji -iznimno jak vjetar. Elektrana je u sustavu povlaštenog proizvođača od 09/2013 godine . Godišnja proizvodnja elektrane 36-40.000 kWh.
S obzirom na zatvorene kvote kao i probleme u realizaciji novih ugovora tvrtka SIP razvila je takozvane NET METERING sustave ili kupca sa vlastitom elektranom za smanjenje vlastite potrošnje za tvrtke i privatne objekte kojim se omogućuje ušteda u potrošnji električne energije od 50% do 80% više tarifne stavke-dnevne od 07-22h. Projekt mrežno vezanih elektrana ne sadrži baterije već se sva energija troši direktno na objektu. Na ovakav način moguće je ostvariti povrat investicije bez kompliciranog postupka propisanog državom u periodu od 7-9 godina što je ekvivalent ugovoru s HROTE.
Ovi sustavi rade na dva načina. Kako je definirano u mrežnim pravilima obaveza je tražiti priključak fotonaponske elektrane od strane HEP-a ukoliko proizvodite višak energije koji predajete u mrežu. Također je omogućeno da se registrirani višak energije koji se evidentira putem dvosmjernog brojila proda HEP-trgovini s kojom se sklapa ugovor o otkupu sporadičnih viškova energije po nepopularnoj cijeni od 0,35 HRK sa pdv-om po kWh. Također priključenja elektrane iziskuje dodatne troškove HEP-a koji su u ovom slučaju neizbježni. Trošak HEP naplaćuje bez obzira na veličinu elektrane. Također je obaveza prolazak kompletne procedure puštanja u pogon te ishođenja svih dozvola koji je vrlo sličan postupku kada tražite priključak za novosagrađeni objekt. Tvrtka Struja iz prirode s obzirom na reference dosad izgrađenih elektrana dobro je upoznata s ovim postupkom rješava sve potrebne dokumente i puštanje u trajni pogon.